Ak sa chceme pozrieť na začiatok histórie celej myšlienky „Dobrodruhov“, museli by zúčastnení hráči a ostatní členovia tímu zaloviť veľmi hlboko v pamäti. Každý sa totiž svojou vlastnou cestou už od detstva uberal smerom k fantasy, moderným spoločenským hrám a RPG. Každý možno z iného rožka, ale predsa ich niečo zjednocovalo a to ich v zásade väčšinu priviedlo do jedného spoločného momentu v ich životoch. Tým momentom bol najväčší festival nepočítačových hier – GameCon, ktorý sa v roku 2011 konal v Českej Třebovej. Práve súčasťou tohto podujatia je každoročne aj „Mistrovství v DrD“, ktorého sa v tom čase zúčastnila aj „novoposkladaná“ česko-slovenská skupina hráčov. Hoci časť z nich pochádzala z pomerne úzkeho regiónu v okolí Bratislavy a mali k sebe čo by kameňom dohodili, v dovtedajšej histórií ich nenapadla tá prevratná myšlienka vytvoriť spoločne skupinu pre Dračí doupě (DrD). Gamecon 2011 ich presvedčil, že sa oplatí to zmeniť.
A tak v auguste toho istého roku odohrala trojčlenná družina s dlhoročným, no pre nich úplne novým rozprávačom, Slavom, svoje prvé dobrodružstvo – Tragédia Martina a Božky. Vtedy ešte Dobrodruhovia neexistovali, no v hlave „PJ-a“ (pre nezainteresovaných „Pána Jaskyne“ alebo ako bolo spomenuté - rozprávača) driemala myšlienka na zachytenie odohraných príbehov už dávnejšie, hoci sa o to nikdy nepokúsil. Fascinovali ho originálne rozhodnutia hráčov, ktoré boli vždy iné, vždy nepredvídateľné a tie isté dobrodružstvá odohrala každá družina inak. Práve to ho privádzalo k myšlienke, že odohraný príbeh sa už nikdy viac nezopakuje a nezachytený jednoducho ostane zapadnutý prachom a nikto si už s odstupom času nespomenie na „svojské hlášky“, ktoré padali pri hracom stole. Celá myšlienka zachytenia odohratých príbehov však stroskotávala na tom, že tá istá družina dokáže hrať dlhodobo spolu len v ojedinelých prípadoch, aby dokázala vytvárať kontinuálnu dejovú líniu dobrodružstva. V družine, kde je priemerný vek hráčov okolo 15 rokov, nie je problém pravidelné stretávanie za účelom hry. Ale v skupine, kde číslo 15 predstavuje počet rokov strávených hraním Dračího Doupě, je to naozaj komplikovanejšie. Aj preto podnet na spísanie odohraných príbehov neprišiel okamžite, veď chýbala optimistická vízia. Za úspech bolo možné považovať už len to, že sa družina dokázala na čele s Pj-om stretnúť druhýkrát v kompletnom zložení.
Prelomovým momentom sa stalo hranie, na ktoré jeden z hráčov priniesol na papieri zachytený prvý odohraný príbeh. Keďže bola celá skupina nadšená „stvárnením“ svojich herných „výkonov“, stačil tento kus papiera na to, aby prebudil k životu projekt Dobrodruhov! Každý z hráčov pridal trochu svojho nadšenia a PJ priznal, že už roky sníva o tom, že naštartuje knižnú podobu hraní DrD. A tak sa prešlo od nápadu k činom. Ako všetky veľké plány, aj tento vyžadoval premyslené kroky. Nastalo zasadanie za okrúhlym stolom, zvažovali sa časové, kapacitné i kvalitatívne možnosti tvorby príbehov. Zrealizovanie nápadu vyžadovalo ďaleko viac ako len odohrať hranie a napísať príbeh. Spracovanie textu, prieskum trhu, zohnanie vydavateľa, marketing, ilustrácie, financovanie... Prekážok bolo viac než dosť. A tak svetlo sveta uzrel prvý diel Dobrodruhov až rok po jeho odohratí. Od jesene 2012, kedy sa tento diel dostal na pulty novinových stánkov, sa problémy vôbec nezmenšili, práve naopak, tých len pribúdalo. Aj to nás ako autorov projektu prinútilo „meniť veci za chodu“, keď sa musela zmeniť forma distribúcie, zmenil sa formát knihy, vydavateľ, ilustrátor, menili sa hráči v skupine... Skrátka, vydávať Dobrodruhov, to chce byť naozaj tak trochu „dobrodruhom“, pretože si to pýta veľa úsilia, nadšenia a entuziazmu.
Preto drž palce všetkým, ktorí sa podieľame na ich tvorbe, alebo sa neváhaj pripojiť medzi nás a nájdi si aj Ty miesto v organizačnom a realizátorskom tíme. Práce je vždy nadostač, takže úloha sa nájde určite aj pre Teba. Zatiaľ boli do „rádu dobrodruhov“ pasovaní nasledovní nadšenci:
- Andrej – hráč, korekcia a tvorba textu, webový administrátor (2015)
- Dano – český preklad
- Eva – ilustrátor
- Kamil - ilustrátor
- Laco – hráč, korekcia a tvorba textu, grafik
- Lenka – webový administrátor (2012-2014)
- Lee – ilustrátor
- Lukáš – hráč
- Mišo – hráč
- Monika – korekcia a tvorba textu, zalamovanie textu
- Nelka – hráč
- Pavel – ilustrátor
- Peter – ilustrátor
- Radka – hráč, gramatická a štylistická korekcia textu
- Rado – logická korekcia textu
- Saťo – hráč
- Slavo – rozprávač (PJ), koordinátor projektu, korekcia a tvorba textu
- Tibor – hráč, korekcia a tvorba textu